Karaciğer Kanseri Belirtileri
19 Haziran 2024

Karaciğer Kanseri Belirtileri

Karaciğer kanseri belirtileri açısından erken teşhis edilmesi genellikle zordur. Çünkü bu hastalığa işaret eden belirtiler, fazla alkol alınması nedeniyle oluşan siroz, hepatit B ve hepatit C gibi durumlarla benzerlik göstermektedir. Bu nedenle de karaciğer kanserinin erken teşhisi oldukça zordur. Bu hastalıkta kanser hücreleri ani olarak ve kontrolsüz şekilde çoğalır. Diğer kanserli hücrelerle karşılaştırıldığında ölüm tehlikesi yüksek olan bir kanser türüdür.

Karaciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer kanseri belirtileri arasında en sık rastlananlar şunlardır:

  • Karaciğerde fazla sıvı birikmesi nedeniyle karın şişliği meydana gelir.
  • Halsizlik
  • Ani olarak gerçekleşen kilo kayıpları
  • İştahsızlık
  • Ağrı
  • Vücudun bazı bölgelerinde sararma
Kilo Kaybı: Normal beslenme düzenini korumanıza rağmen nedeni açıklanamayan kilo kayıpları yaşıyorsanız, karaciğer kanserinden şüphelenmeniz gerekir.

Karın Bölgesinde Şişkinlik: Karaciğer kanseri nedeniyle karaciğer büyüme gösterir ve karnın sağ tarafında şişkinlik problemi oluşturur. Şişkinlik oluşmasına yol açan ikinci bir neden de karaciğerin normalde yerine getirdiği bazı faaliyetleri tam olarak yapamaması sonucu karın bölgesinde sıvı toplanması ve şişkinliğe neden olmasıdır.

Vücutta Sararmalar: Safra sıvısı normalde sindirime yardımcı olan bir sıvıdır ancak karaciğer kanseri nedeniyle bu sıvı tam olarak vücuttan atılamaz. Uzaklaştırılamayan safra sıvısı vücut dokularında birikerek cildin sarı bir renk almasına neden olur. Bu durum gözlerin aklarında da sarılık oluşmasına yol açabilir. Ancak bu noktada hasta kişinin bilmesi gereken önemli bir ayrıntı bulunmaktadır; o da sarılık oluşumunun sadece karaciğer kanseri nedeniyle olmadığı, karaciğerdeki bazı iltihaplanmaların da bu duruma yol açabileceğidir. Bu nedenle nedenin kesin olarak belirlenebilmesi için mutlaka doktor kontrolünden geçilmesi gerekmektedir.

Karaciğer Kanserinin Oluşma Nedenleri

Kesin olarak nedeni saptanamayan karaciğer kanseri türünün oluşum riskini önemli ölçüde artıran bazı faktörler bulunmaktadır:

Siroz: Karaciğerin görevlerini tam olarak yapamamasına yol açan bu hastalık bazı hallerde karaciğer kanserinin oluşumuna yol açabilmektedir. Siroz hastalığı olan çoğu kimse kanser oluşumu olmadan yaşamlarını sürdürebilmektedir. Siroz, uzun süreli alkol tüketimi ve hepatit C hastalığı sonucu oluşabilmektedir.

Karaciğer Yağlanması: Karaciğerde yağlanma sıkça rastlanan bir durumdur ancak yağlanmanın derecesi çok fazla olursa kronik karaciğer enfeksiyonları, hepatit B ve hepatit C oluşur. Bu enfeksiyonlar karaciğer kanserine neden olabilmektedirler.

Karaciğer Kanserinin Teşhis ve Tedavi Süreci

Karaciğer kanseri hastası kişi hepatit B veya siroz problemi yaşıyorsa bu hastalıkların düzenli takibi ile karaciğer kanserinin oluşup oluşmadığı kolayca belirlenebilir. Bu amaçla doktorun bazı tetkikler yapması gerekir. Yapılacak olan tetkikler ile karaciğerde büyüme, karaciğerde sıvı birikmesi ya da vücuttaki sarılıklar tespit edilebilir. Bu amaçla bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi gibi görüntüleme yöntemleri ve kandaki fetoprotein seviyesini belirlemek amacıyla kan testleri yapılır. Fetoprotein seviyesinin fazlalığı, karaciğer kanserinin varlığını güçlendiren bir tespittir. Karaciğer kanserinin tedavisinde hepatektomi denilen bir yöntem kullanılır. Bu yöntem, karaciğer kanseri başka organlara sıçramamış ise son derece etkilidir. Bazı durumlarda karaciğer kanseri olan karaciğerin tamamen alınması ve karaciğer nakli yapılması gerekebilmektedir. Ancak nakil yapılacak durumda da karaciğer kanserinin başka yerlere sıçramamış olması gereklidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karaciğer Kanseri Belirtileri

Karaciğer Kanseri Belirtileri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karaciğer Temizliği Nasıl Yapılır? ve Faydaları Nelerdir?

Karaciğer Temizliği Nasıl Yapılır? ve Faydaları Nelerdir?

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Karaciğer Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Nasıl Temizlenir

Karaciğer Nasıl Temizlenir

Karaciğere Ne İyi Gelir?

Karaciğere Ne İyi Gelir?