Karaciğer Testleri Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Karaciğer Testleri Nasıl Yapılır?

Karaciğer testleri, karaciğer hastalıklarının tanısında kullanılmaktadır. Karaciğerde olan harabiyete bağlı olarak test değerleri yüksek çıkar. Bu testler karaciğerle ilgili hastalıkların izlenmesi sırasında da kullanılır. Böylece hastanın tedaviye verdiği cevap takip edilir. Karaciğere dokunacak ilaçların kullanımı sırasında da bu testlerden faydalanılır.

Karaciğer testleri nelerdir?

Karaciğerde çok sayıda metabolik fonksiyon aynı anda yürütülmekte, safra ve kana çok sayıda metabolik madde karışmaktadır. Karaciğerde gelişen hastalıklara bağlı bu maddelerden biri ya da çoğunda artış görülür. Yapılan karaciğer testlerinden;
  • AST ve ALT karaciğer hasarını
  • GGT ve ALP karaciğerle birlikte safra yollarında olan hasarı
  • Albümin, pıhtılaşma testleri ile INR karaciğer fonksiyon bozukluğu yetmezlik tablosunu göstermektedir.
ALT (Alain Transaminaz): Buna SGPT de denmektedir. Protein üretimi sırasında kullanılan bir enzimdir. Karaciğer hücrelerinin parçalanmasıyla kana karışmaktadır. Karaciğerdeki hasarı belirleyebilmek için en fazla yapılan testlerin arasında yer alır. Karaciğer hasarında ALT oranı yükselir. Bu enzim sadece karaciğerde işlev gördüğünden, karaciğer hastalığını ve hasarını en iyi anlatan testtir. Ayrıca karaciğer hastalığı için uygulanan tedavinin işe yaradığını anlamak içinde bu test yapılmaktadır. Bu test AST testinden daha değerlidir.

AST (Aspartat Aminotransferaz): Buna SGOT da denmektedir. Bu karaciğer hücrelerinde bulunan ve protein üretiminde kullanılan bir enzimdir. Bu enzim sadece karaciğerde değil vücutta diğer dokularda da bulunur. AST yüksekliği halinde karaciğerde, kas ya da kalpte sorun olduğu belirlenir. ALT ve AST oranı karaciğer hastalığı hakkında bilgiler verir. Kronik hepatitte ALT AST'den büyük, siroz durumunda AST ALT'den küçük olur. AST ve ALT oranı miktarı 2'den büyükse alkolik ve toksik karaciğer hastalıkları, birden küçük olması halinde alkolik ve toksik olmayan karaciğer hastalıkları görülür.

ALP (Alkalen Fosfataz): bu enzim safra kanallarının yakınında olan karaciğer hücreleri ve kemiklerde bulunur. Karaciğer hastalarında ve kemik hastalıklarında bu enzimde yükselme olur. Safra kanalındaki tıkanmalarda GGT oranıyla birlikte yükselme gösterir. GGT oranı normal olduğunda, ALP yükselirse kemik hastalığı, kemik iliği hastalıkları ve tümörleri söz konusu olur. Genç yaştakilerde kemik yapım hızı yüksek olduğundan, ALP oranı da yüksek olur. Hamilelikte son üç ayda da plasentada ALP üretimi olduğundan, oranı yüksek çıkar.

GGT (Gamma Glutamik Transferaz): bu enzim safra kanallarına yakın olan karaciğer hücrelerinde bulunmaktadır. Safra kanallarında tıkanıklık olduğunda, ALP ile yükselme gösterir. GGT yüksek olup, ALP normal çıkarsa alkol, zehirlenme ve ilaç gibi nedenlerden kaynaklanan sorun bulunur. Kişinin aşırı alkol alması durumunda GGT oranında yükselme olur.

Albümin: bu karaciğerde üretilen vücudumuzun ana proteinidir. Kanda fazla oranda bulunur. Karaciğer hastalıklarının bazılarında üretimi bozulduğundan, kandaki oranında düşüş olur.

Total protein: bu kandaki albümin ve proteinlerin ölçümüdür. Karaciğer hastalıklarından bazısında protein üretimi bozularak, kandaki oranında düşüş olur.

Pıhtılaşma testleri ve INR: Pıhtılaşma etkenleri çoğunlukla karaciğerde üretilmektedir. Karaciğer hastalıklarının bir bölümünde bunların üretimi aksar ve pıhtılaşma sorunları meydana gelir. Bu yüzden pıhtılaşma testleri sayesinde karaciğerin işleyişi rahatlıkla görülebilir.

LDH (Laktat Dehidrogenaz): bu enzim dokuların çoğunda bulunur. Kanda, kalp, kas, karaciğer, böbrekler ve akciğerlerde bol miktarda bulunmaktadır. Karaciğer hastalıklarında, ağır egzersizlerde, gebelikte LDH oranında ani yükselmeler olur.

Karaciğer Testleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karaciğer Yağlanması Teşhisi

Karaciğer Yağlanması Teşhisi

Popüler İçerikler

Karaciğerin Özellikleri

Karaciğerin Özellikleri

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karaciğer Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Karaciğer Yağlanması

Karaciğer Yağlanması

Karaciğer Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi