Karaciğer Yağlanması Tedavisi
20 Temmuz 2024

Karaciğer Yağlanması Tedavisi


Karaciğer yağlanması tedavisi, karaciğerin bazı olumsuzluklara karşı kendini koruyabilmek için oluşturduğu yağ birikimlerine karşı uygulanan bir tedavidir. Karaciğerde oluşan yağlanma, eğer iltihaplanma veya yanma şeklinde uyarılmalar oluşturuyorsa, bu durum karaciğer hücrelerinin bozulmasına kadar ilerleyebilir. Karaciğer yağlanması tedavisi, işte bu hücre bozulmalarını önlemeye yöneliktir. Karaciğer hücrelerinin bozulması sonucu nekroz, fibrozis ve son olarak da siroz meydana gelebilir. Karaciğer yağlanması tedavisi, yukarıda belirtilen hücre bozulma tiplerine karşı uygulanmaktadır, çünkü belirtilen bozulmalar hücrelerin ve dolayısıyla karaciğerin bozulması anlamına gelmektedir. Karaciğer yağlanması olan kişilerin beslenme düzenlerine dikkat etmeleri ve fazla kilolarından kurtulmaları gerekmektedir. Belirtilen öneriler, sağlık uzmanlarınca önerilen tavsiyelerdendir, ancak ne olursa olsun karaciğer yağlanması tedavisi için mutlaka uzman bir doktorun durumu değerlendirerek vereceği öneriler dikkate alınmalıdır. Ülkemizdeki sağlık düzeni ele alındığında, karaciğer ile ilgili hastalıkların tedavisi ile ilgilenen bölümün iç hastalıkları (dahiliye) bölümü olduğunu belirtmek gerekir. Karaciğer yağlanması, karaciğerdeki hücrelerin normalin üzerinde yağ birikimine maruz kalmaları ile meydana gelir.

Karaciğer Yağlanması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Karaciğer yağlanmasına yol açan nedenlerin farklı olması, bu nedenlerin teşhisi ve tedavide izlenecek olan yöntemlerin değişmesine yol açmaktadır. Karaciğer yağlanması, genel olarak herhangi bir belirti göstermediği için kan tahlilleri yapılarak ya da hastanın ultrasonu çekilerek teşhis edilmektedir. Ancak karaciğer yağlanması olan kişilerde görülebilen bazı belirtiler de tedavide yol gösterebilmektedir. Yapılan tıbbi tetkikler sonrasında alkole bağlı olarak oluşan karaciğer yağlanması tespit edilmişse, hastalığın tedavisi için kişinin alkol alımını sonlandırması gerekmektedir. Kişinin kendisi de tedavi süresi sonrasında alkol tüketimini kesmelidir. Eğer karaciğer yağlanması alkol kullanımına bağlı olarak oluşmamışsa, o zaman çeşitli ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Bugüne kadar karaciğer yağlanması hastalığına karşı 10 çeşitten fazla ilaç kullanımı söz konusu olmuştur. Ancak burada şunu da belirtmek gerekir ki, tedavi amaçlı olarak kullanılan ilaçlardan hiçbiri kesin bir tedavi sağlamamıştır. Kullanılan ilaçlar arasında sadece bir tanesi oluşan yağlanmanın gerilemesini sağlamış, ancak bu ilacın da T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsat verilmeyen ilaçlardan biri olduğu belirtilmiştir. Karaciğerde oluşan yağlanmaya yönelik tedavinin asıl olarak kişinin yaşam tarzına bağlı olduğu gerçeği sık sık belirtilmektedir.

Karaciğer Yağlanmasına Karşı Alınacak Önlemler

Karaciğer yağlanmasına karşı alınabilecek önlemler şunlardır:

  • Sakatat, hayvansal olarak üretilen yağlar ve tavuk derisi gibi yağ oranı yüksek besinler tüketilmemelidir.
  • Hastanın sebze tüketimi bol olan bir beslenme şeklini benimsemesi gerekmektedir.
  • Düzenli olarak egzersiz yapılması son derece önemlidir.
  • Beslenmede lif oranı yüksek olan gıdalar öncelikli olarak fazlaca tüketilmelidir.

Egzersiz ve Kilo Kontrolü

Karaciğer yağlanmasına karşı uygulanabilecek önemli egzersizlerden biri yürüyüş yapmaktır. Kişinin fazla kilolarından kurtulması, vücudun insülin direncini düşürecektir. Düşen insülin direnci, uzun vadede o kişide ayrıca kalp ve damar hastalıklarının oluşumunu da engeller. Karaciğer yağlanmasına karşı yapılacak yürüyüş egzersizi, haftada 4 gün, günde 30-40 dakika arasında olmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karaciğer Kanseri Belirtileri

Karaciğer Kanseri Belirtileri

Karaciğer Yağlanması

Karaciğer Yağlanması

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karaciğer Yağlanmasının Teşhisi

Karaciğer Yağlanmasının Teşhisi

Karaciğer Yağlanması Bitkisel Tedavi

Karaciğer Yağlanması Bitkisel Tedavi

Alkol Karaciğeri Yağlandırıyor

Alkol Karaciğeri Yağlandırıyor

Karaciğer Nasıl Temizlenir

Karaciğer Nasıl Temizlenir

Karaciğerin Özellikleri

Karaciğerin Özellikleri