Karaciğer Dostu Yiyecekler
12 Temmuz 2024

Karaciğer Dostu Yiyecekler

Karaciğer sağlıksız ve zararlı yiyeceklerin tüketilmesi sonucu üzerine düşen görevleri aksatarak yapamaz hale gelir. Karaciğeri temizlemek ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak için mutlaka sağlıklı beslenmek şarttır. İnsan bedeninin en hayati organlarından olan karaciğer, zararlı ve sağlıksız gıdalar, alkol ve ağır yemeklerle halsizleşir. Bu durumda karaciğerin hem yağlanmasına hem de işlevini yeterince yapamayarak pek çok hastalığa neden olur. Yapılan araştırmalar, karaciğere iyi gelen ve karaciğer dostu olan yiyeceklerin bu değerli organın en iyi şekilde çalışmasını güçlendirdiğini ve zararlı toksinlerden temizlediğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle daha sağlıklı ve temiz bir karaciğerle yaşam sürdürülebilir. İşte sağlıklı bir yaşam için karaciğer dostu yiyecekler.

Soğan

Soğan, oldukça güçlü bir antibiyotik vazifesi görür. Karaciğerin yenilenmesine yardım eder ve kanı temizler. Ayrıca öksürük, soğuk algınlığı, grip, tansiyon ve romatizma gibi rahatsızlıklara iyi gelir.

Sarımsak

Sarımsak, çok iyi bir antiseptiktir ve kanı temizler. Gripten korur, astıma ve nefes darlığına karşı iyi gelir. Tansiyon ve romatizma rahatsızlığı olan kişilere tavsiye edilir ve tiroit bezlerinin çalışmasına yardımcı olur.

Çilek

Çilek, karaciğer rahatsızlıklarına karşı tavsiye edilen bir meyvedir. Karaciğeri temizlemesinin yanı sıra kalp hastalıkları, damar tıkanıklığı, bağışıklık güçlendirici ve kansere karşı koruma sağlar. Ayrıca iyi bir idrar söktürücü özelliği vardır ve kanda biriken zararlı maddelerin atılmasını sağlar.

Baklagiller

Baklagiller kolesterol ve doymuş yağ içermez ve magnezyum, potasyum bakımından oldukça zengindir. Bu sayede dolaşım sistemine oldukça yararlıdır. Baklagiller, ileri derecede folik asit barındırdıklarından dolayı haftada 2 veya 3 defa tüketilmeleri halinde kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar ve karaciğerde oluşabilecek hastalıklara mani olarak koruma sağlar.

Kırmızı Üzüm

Kırmızı üzüm mükemmel bir antioksidandır. Ancak mutlaka zamanında ve mevsiminde tüketilmelidir. Damar sertliğine ve kan dolaşımı rahatsızlıklarına iyi gelir. Karaciğeri yenilemesinin yanı sıra kanı temizler ve vücuda zindelik, güç ve enerji sağlar.

Yoğurt

Yoğurt, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bu sebeple sindirim sistemi, mide bağırsak hastalıklarına ve kansere karşı iyi bir koruyucudur. Kemiklerin gelişimine, kuvvetlenmesine ve kemik erimesi hastalığına karşı koruyucudur. Ayrıca bulaşıcı karaciğer rahatsızlığı olan hepatit hastalığı için tavsiye edilmektedir. Bağırsaklarda bulunan zararlı bakterileri yok ederken faydalı olanları koruma altına alır. Halk arasında da bilindiği gibi yoğurdun suyu oldukça değerlidir. Bu nedenle her sabah aç karnına yoğurdun üzerinde toplanan suyu içilmelidir. İçilen bu su sayesinde karaciğere detoks yapılmış olur.

Karaciğere Dost Yiyeceklerin Kısaca Bazıları

 • Patates
 • Enginar
 • Domates
 • Kıvırcık
 • Havuç
 • Tere
 • Limon
 • Portakal
 • Kepekli ekmek
 • Siyah zeytin
 • Komposto
 • Açık çay ve naneli çay
 • Sebze çorbalarının tümü
 • Kırmızı ve beyaz et
 • Deniz balıkları

Bunların yanı sıra brokoli, kereviz, turp, kestane, badem ve turp gibi sağlıklı ve doğal yiyecekler karaciğerin en iyi dostlarındandır. İnsan sağlığı ve karaciğer için oldukça faydalı olan bu doğal yiyecekleri bilinçli olarak tüketmekte yarar vardır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Sabi

12 Temmuz 2024 Cuma

Karaciğerimin sağlığını korumak için hangi yiyecekleri tüketmeliyim? Sarımsak ve soğanın faydaları nelerdir? Çilek karaciğerimi nasıl temizler ve hangi hastalıklara karşı koruma sağlar?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sabi, karaciğer sağlığını korumak için tüketebileceğin bazı yiyecekler şunlardır: yeşil yapraklı sebzeler, avokado, ceviz, zerdeçal ve pancar. Sarımsak, karaciğeri toksinlerden arındırmaya yardımcı olan enzimleri etkinleştirir ve antioksidan özellikler taşır. Soğan da benzer şekilde antioksidanları ve anti-enflamatuar bileşenleri ile karaciğer sağlığını destekler. Çilek ise antioksidanlar açısından zengin olup, karaciğeri serbest radikallerden korur ve genel sağlığını iyileştirir. Ayrıca kalp hastalıkları ve diyabet gibi kronik rahatsızlıklara karşı koruma sağlayabilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alkol Karaciğeri Yağlandırıyor

Alkol Karaciğeri Yağlandırıyor

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Karaciğer Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğerde Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğerde Kitle Belirtileri ve Tedavisi