Karaciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi
20 Temmuz 2024

Karaciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Büyümesi

Karaciğer büyümesi, karaciğerin normal boyutlarından daha büyük hale gelmesidir. Karaciğer, karnın sağ üst bölümünde yer alan ve yaklaşık olarak bir futbol topu büyüklüğünde olan önemli bir organdır. Tıbbi literatürde karaciğer büyümesi "hepatomegali" olarak adlandırılır. Karaciğer büyümesi tek başına bir hastalık değildir. Ancak, altta yatan bir sağlık sorununun, konjestif kalp yetmezliği veya kanser gibi ciddi bir problemin belirtisi olabilir. Tedavi sürecinde altta yatan nedenler belirlenir ve tedavi bu doğrultuda uygulanır.

Karaciğer, vücudun en büyük organlarından biridir ve birçok hayati fonksiyonu yerine getirir. Hepatomegali olarak da bilinen karaciğer büyümesi, çeşitli sağlık sorunlarının bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Karaciğerin normal boyutu yaş ve cinsiyet gibi farklı parametrelere bağlıdır. Karaciğer, tam boyutuna yaklaşık 15 yaşına kadar ulaşır. Karaciğer büyümesi, tek başına bir hastalık değildir ancak bu büyümeye neden olan birçok hastalığın belirtisidir. Birçok kişi karaciğer büyümesinin farkında olmadan yaşamına devam eder.

Karaciğer Büyümesinin Nedenleri

Karaciğer büyümesi, tıbbi dilde hepatomegali olarak tanımlanır. Karaciğerin normal boyutlarının dışındaki limitlere ulaşması durumudur. Yetişkin bir insanda normal karaciğer büyüklüğü yaklaşık olarak bir futbol topu büyüklüğündedir. Ancak bazı faktörler nedeniyle karaciğer normal büyüklüğünün dışına çıkar. Karaciğer büyümesi, tek başına bir hastalık değildir. Ancak kalp yetmezliği, karaciğer iltihaplanması ve kanser gibi sağlık sorunlarının habercisi olarak ortaya çıkar. Karaciğer büyümesini önlemek amacıyla, karaciğer büyümesine neden olan hastalığın tespiti ve tedavisi önemlidir. Altta yatan hastalık tedavi edilmedikçe karaciğer büyümesi engellenemez.

Karaciğer Büyümesinin Belirtileri

  • Karaciğerdeki büyüme az olduğunda, çoğunlukla hiçbir belirti meydana çıkmaz.
  • Ancak karaciğer çok büyürse: Sürekli bir şişlik hissi
  • Karın kısmında rahatsızlık meydana gelir.
  • Bunların yanı sıra sarılık, kronik yorgunluk, güçsüzlük, mide bulantısı ve kilo kaybı gibi belirtiler de görülebilir.

Karaciğer Büyümesine Neden Olan Faktörler

Karaciğer büyümesinin doğrudan karaciğerle ilgili olmayan birçok sebebi olabilir. Bu nedenler kalp, bağışıklık sistemi, kanser, çeşitli bitkisel ilaçların kullanımı ve karaciğer kaynaklı hastalıklardan kaynaklanabilir. İşte bazıları:

  • Siroz: Karaciğerin yaralanmasına yol açarak fonksiyonlarını engelleyen kronik bir hastalıktır.
  • Hepatitler: Hepatit A, B, C virüslerinin neden olduğu enfeksiyonlardır. Bunun yanı sıra alkolizm, bazı ilaçların aşırı kullanımı, bakteriyel enfeksiyonlar ve otoimmün rahatsızlıklar sonucu da ortaya çıkabilirler.
  • Alkolik Karaciğer Yağlanması: Aşırı alkol tüketimi sonucu karaciğerde yağlı maddelerin birikmesi sonucu meydana gelir. İleri safhalarda alkolik hepatit adını alır.
  • Alkolsüz Karaciğer Yağlanması: Obezite, diyabet, yüksek kolesterol nedeniyle ortaya çıkar.
  • Öd Kesesinin Bloke Olması: Karaciğer, yağların sindirimi sürecinde öd kesesinde bulunan öd isimli bir sıvı salgılar. Bu mekanizmadaki bir sorun karaciğer hasarına neden olabilir.
  • Tümörler ve Kistler: Karaciğer kistleri içi sıvı dolu keseciklerdir. Karaciğerdeki tümörlerin anormal büyümesi karaciğer hasarlarına sebep olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karaciğer Yağlanması Diyeti

Karaciğer Yağlanması Diyeti

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karaciğer Yağlanmasının Teşhisi

Karaciğer Yağlanmasının Teşhisi

Karaciğer Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Temizliği Nasıl Yapılır? ve Faydaları Nelerdir?

Karaciğer Temizliği Nasıl Yapılır? ve Faydaları Nelerdir?

Karaciğer Yağlanması

Karaciğer Yağlanması

Karaciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi